Dlhodobá výstava
Nitra
Kurátor: Jaroslava Ruttkayová
Expozícia Skvosty dávnovekého Slovenska je výberom najvzácnejších, historicky a umelecky najhodnotnejších archeologických nálezov nevyčísliteľnej hodnoty, napriek tomu je len fragmentom hmotných pamiatok dokumentujúcich pestrú mozaiku života, schopností a slávy našich predkov.
Expozícia koncipovaná v štýle „klenotnice“ je inštalovaná v komorných priestoroch. V priestranných vitrínach je sústredených vyše 2000 exkluzívnych exponátov, šperkov a ozdôb z drahých kovov a polodrahokamov, bronzu, morských mušlí, skla, kosti a parohu, aj unikátnych hlinených plastík a nádob. Sú usporiadané v chronologickom slede (od staršej doby kamennej – paleolitu až po novovek).
Zámerom tvorcov expozície sprístupnenej verejnosti v r. 1993 bolo predstaviť návštevníkom múzea najhodnotnejšie exponáty z územia Slovenska. Cieľom autorského kolektívu bolo tiež vyzdvihnúť grandiózny prejav tvorivej aktivity a intenzívneho estetického a umeleckého cítenia našich predkov, ktorý dokáže prekvapiť, zaujať a okúzliť po mnohých stáročiach, či tisícročiach. Tieto historicky, materiálovo i esteticky vzácne archeologické nálezy sú objavom a súčasne výsledkom dlhodobej výskumnej činnosti Archeologického ústavu SAV.
Vizuálne i umelecky atraktívne artefakty sú výtvormi ľudského pokolenia od staršieho praveku, paleolitu, keď vyjadrovali hlavne vzťah tvorcov k okolitému svetu, slúžili magickým účelom a boli späté s inštinktom zachovania ľudského rodu. Vzácnym dokladom takéhoto zmýšľania je ženská plastika – venuša z Moravian nad Váhom, datovaná metódou C 14 na 22 800 rokov pred Kristom.
K mimoriadne hodnotným exponátom patria antropomorfné nádoby a plastiky z obdobia neolitu, unikátny nález časti železného kosáka, pochádzajúci z kultovej studne z Gánoviec pri Poprade z doby bronzovej, majstrovsky zvládnuté bronzové a železné výrobky Keltov, Rimanov aj Germánov a skvelé výtvory slovanských aj stredovekých šperkárov a remeselníkov.