Dlhodobá výstava
Nitra
Už mnoho storočí kresťanská viera vtláča pečať koloritu našej krajiny, tvorí, formuje, zaodieva i obnažuje dušu slovenského človeka. Vytvára nezameniteľnú mozaiku plnú pokory, spirituality, ale i jednoduchosti a vrúcnej oddanosti.
Tvorcovia výstavy majú zámer predstaviť návštevníkom duchovný svet vidieckeho človeka rímskokatolíckeho vierovyznania na konci 19. storočia s presahmi do nasledujúceho storočia a jeho prejavy ako vo verejnom, tak aj súkromnom kulte.
Panna Mária ako symbol viery a mariánsky kult mali v ľudovom prostredí veľmi silnú tradíciu. Náboženský, umelecký či kultúrny fenomén, ktorý sa v dušiach a tradíciách ľudu našej krajiny, ale i celej strednej Európy stal mostom medzi stredovekom, reformáciou a 18. – 19. storočím, spájal ľudí naprieč rôznymi krajinami.
Rovnako tak malé sakrálne objekty vznikali už od sklonku stredoveku ako pamätníky na zvláštne všeobecné i osobné, šťastné i nešťastné, závažné udalosti. Boli vyjadrením vďaky za preukázané dobrodenia a pri vyprosovaní ochrany od Boha. Mnohé z nich, najmä tie, ktoré odkazujú na vojnové udalosti sú nadčasovým odkazom pre ľudstvo, mementom do dnešnej doby.
Prostredníctvom výstavy Oroduj za nás… poputujete obcami v povodí rieky Drevenice, kde patria obce Kostoľany pod Tribečom, Ladice, Neverice, Beladice s jej miestnymi časťami Pustý Chotár, Veľké a Malé Chrašťany, Nová Ves nad Žitavou, zastavíme sa i v obci Slepčany.
Výstava má charakter múzejnej prezentácie.
Odhaľuje zlomok etnografickej zbierky Ponitrianskeho múzea v Nitre, ukrývajúcej artefakty spojené s ľudovou vierou a náboženským životom príslušníkov rímskokatolíckej konfesie, predmety súvisiace s osobnou zbožnosťou.
Sprístupňuje verejnosti kolekciu ľudového umenia – ľudových sakrálnych plastik, na skle maľovaných obrazov z tvorby Alexandra Salzmanna či devocionálií zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre. Obohatená je o artefakty a fotografický materiál súkromných zberateľov. Zaznamenáva na zmienenom území objekty malej sakrálnej architektúry.
Interpretuje príbehy, ktoré ešte stále existujú v povedomí ľudí, informácie, historické fakty, zvyky vzťahujúce sa k dokumentovaným pamiatkam v povodí Drevenice.
Sprostredkuje autentický spomienkový materiál v podobe audiozáznamov.
Inštalácia výstavy uvedené okruhy kultúrneho dedičstva vzájomne prepája a kontextualizuje.
Výstava bola pripravovaná v spolupráci s obcami Kostoľany pod Tribečom, Ladice, Neverice, Beladice s jej miestnymi časťami Pustý Chotár, Veľké a Malé Chrasťany, Nová Ves nad Žitavou a s obcou Slepčany.