Dlhodobá výstava

Kurátor: Tomáš Dragun

Výstava prezentuje krátky prierez dejinami prostredníctvom výnimočných hmatateľných pamiatok pochádzajúcich zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre, ktoré svojím funkčným, ale častokrát aj umeleckým charakterom majú za úlohu priblížiť návštevníkom život a činnosť človeka v jednotlivých epochách od doby kamennej po novovek na území Nitrianskeho kraja.

Najstaršie zdokumentované obdobie v rámci Nitrianskeho kraja je mladý paleolit (staršia doba kamenná; datovaný cca. 40 000/35 000 – 13 000/11 000 pred Kr.). Tú dokladajú štiepané kamenné nástroje z Nitry-Horných Krškán a Čermáňa, rovnako aj kostrové pozostatky a zuby mamuta z Nitry.

Z mladšej doby kamennej, neolitu (cca. 5700 – 4400 prd Kr.) pochádzajú štiepané nástroje z Tesárskych Mlyňan, Dolných Obdokoviec a Slepčian. Rovnako možno do tohto časového rámca priradiť obsidiánové jadro z Pohroníc. Okrem toho je pre toto obdobie typická keramika zdobená výzdobou pozostávajúcou z rytých línií, občasne doplnených vpichovanými bodkami a plastickými výstupkami, ktoré bývajú niekedy spodobnené do hlavičiek zvierat. Príkladmi sú nádoby zo Sľažian a Dolných Krškán. Taktiež sa k štiepanej industrii pridávajú nástroje ako sekerky a kliny vyrábané brúsením z tvrdých hornín ako čadič, bridlica a andezit. Ako ukážky môžu poslúžiť nálezy z Tesárskych Mlyňan, Veľkého Lapášu a Nevidzan. Tento druh nástrojov sa používal aj v neskorej dobe kamennej (eneolit; datovaný cca. 4400-2300 pred Kr.), pričom ich spektrum dopĺňali sekeromlaty s vyvŕtaným otvorom ako je napríklad ten zo Zlatých Moraviec-Čiernej Doliny.

Na výstave sú prezentované aj mnohé ďalšie nálezy zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre z obdobia doby bronzovej, železnej, doby rímskej, ďalej z obdobia sťahovania národov až po včasný a neskorý stredovek a novovek.

Partnerom výstavy je Nitriansky samosprávny kraj. Mediálnym partnerom výstavy je nitraden.sk a Rádio v Nitre.

Tajomstvá depozitára

| Nitra

Medzi životom a smrťou

27. 5. 2024 - 19. 6. 2024 | Nitra