Stála expozícia Rod Migazzi je sprístupnená

Nová stála expozícia s názvom Rod Migazzi je otvorená pre náštevníkov v Múzeu
v Zlatých Moravciach, ktoré sídli v priestoroch bývalého kaštieľa Migazziovcov.

Múzeum v Zlatých Moravciach, expozitúra Ponitrianskeho múzea v Nitre, sa po rokoch dočkala významnej obnovy. Niekdajšia spoločensko-vedná expozícia nadobudla nový moderný ráz a pýši sa prezentáciou azda tej najzvučnejšej témy, ktorá kaštieľu Migazziovcov prislúcha – história šľachtického rodu Migazzi.

Nepochybne, jedným z najväčších klenotov expozície je donačná listina z roku 1779 vydaná Máriou Teréziou pre kardinála Krištofa Migazziho, zakladateľa zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu, ktorý bol hlavou a patriarchom rodu. V roku 1850 sa dedičom majorátneho zlatomoraveckého panstva stal Viliam Migazzi. Viliam Migazzi bol nesmierne aktívnym človekom. Bol poslancom uhorského parlamentu, predsedom Viedenského charitatívneho spolku, zaslúžil sa o výstavbu Požitavskej železnice, ale aj
o založenie prvého múzea v Zlatých Moravciach v roku 1896 – Tekovského stoličného múzea. Viliam sa oženil s dcérou a bohatou dedičkou nitrianskeho podžupana Vavrinca Marczibányiho a Antónie Kállayovej, Antóniou.

Súčasťou expozície je inštalácia čajového salónika s predmetmi, ktoré vlastnili a používali členovia rodu Migazzi, ale aj časť s odevmi a odevnými súčasťami, prezentujúcimi spôsob odievania v dobe, v ktorej žila rodina grófa Viliama Migazziho (II. polovica 19. storočia a prelom 19. a 20. storočia). V tomto duchu sa obliekali i dcéry grófa Migazziho – Irma, Eugénia, Vilma a Antónia. Salón Paluškovcov, pôvodných majiteľov kaštieľa, je zariadený barokovým intarzovaným nábytkom z 18. storočia. Vystavené zbierkové predmety sú kombináciou výpožičiek z partnerských múzeí, zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre a súkromných zbierok regionálnych zberateľov.

„Príprave novej modernej expozície sme sa s kolektívom Ponitrianskeho múzea v Nitre venovali takmer dva roky. Nová podoba výstavného priestoru zodpovedá súčasným trendom a nárokom na moderné múzejné výstavníctvo. Samozrejmosťou expozície sú technológie ako napr. videoprojekcia, projekčná stena, ale aj sada ochrany zdravia v podobe vysokovýkonných hybridných UVC žiaričov určených na dezinfekciu povrchov a vzduchu,” zhrnula Patrícia Žáčiková, riaditeľka Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Projekt Rod Migazziovcov – modernizácia materiálno-technického a technologického vybavenia stálej expozície je realizovaný poskytnutím nenávratného finančného príspevku z výzvy MK SR – IROP-PO7-SC77-2021-75 a spolufinancovaný zo zdrojov Nitrianskeho samosprávneho kraja. Reštaurovanie a odborné ošetrenie zbierkových predmetov podporil z verejných fondov Fond na podporu umenia.

Za spoluprácu na projekte ďakujeme partnerom Ministerstvu kultúry SR, Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Nitrianskemu samosprávnemu kraju, SNM – Hradu Červený Kameň, Vlastivednému múzeu v Hlohovci, Tekovskému múzeu v Leviciach, Štátnemu archívu v Nitre, Nitrianskej organizácii cestovného ruchu a Krajskej organizácii cestovného ruchu – Nitriansky kraj.

Za cennú podporu a spoluprácu na realizácii projektu ďakujeme Mestu Zlaté Moravce, Mestskému stredisku kultúry a športu v Zlatých Moravciach, Obci Beladice, Krajskému pamiatkovému úradu v Nitre – pracovisko Topoľčany, Starému divadlu Karola Spišáka v Nitre, Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach, Základnej umeleckej škole v Zlatých Moravciach.

Osobitné poďakovanie patrí pánom Vladimírovi Lemešovi a Mariánovi Tomajkovi, pani Ivane Valkovičovej st. a rodinným príslušníkom zamestnancov Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Fotogaléria z otvorenia:

Späť na blog

Otváracie hodiny počas Veľkej noci

Otváracie hodiny počas Veľkej noci

Počas veľkonočných sviatkov 2025 sú naše múzeá – Ponitrianske múzeum v Nitre a Múzeum v Zlatých Moravciach otvorené nasledovne: Vo…

Svetový deň vody

Svetový deň vody

Každoročne od roku 1993 si celý svet 22. marca pripomína Svetový deň vody, ktorý bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov. Tento…

Miléniový pamätník na Zobore

Miléniový pamätník na Zobore

30. 8. 1896 – 8. 2. 1921 Pri pohľade na panorámu mesta Nitry si každý všimne dve dominanty. Jednou z…

Pohľad do dejín fotografie

Pohľad do dejín fotografie

História komerčne využiteľnej fotografie sa začala písať  v roku 1839, kedy Luis Daguerre prišiel s nápadom zachytiť pozitívny obraz na…

Štefánikova trieda č.1 info@muzeumnitra.sk +421 37 651 00 00