Ponitrianske muzeum v Nitre

Dom ľudového bývania v Šali

Pobočky > Dom ľudového bývania v Šali

Dom ludového bývania Šaľa

Najstaršie časti pamiatkovo chráneného obytného domu pochádzajú z prvej polovice 19. storočia. Budova reprezentuje typ roľníckeho domu, ktorý bol dominantný v tomto období na celom juhozápadnom Slovensku.

Expozície :

Národopisná expozícia bola pôvodne sprístupnená verejnosti v roku 1979. Ponitrianske múzeum v Nitre slávnostne otvorilo expozíciu ľudového bývania v pamiatkovom objekte roľníckeho domu na Štúrovej ulici v Šali 25. júna 2009. Objekt sa vyznačuje sochovou konštrukciou krovu, trstinovou strechou a vypletanými stenami obytnej časti objektu. Dom ľudového bývania podľa vročenia na pôvodnej mešternici bol postavený v roku 1831. Mobiliár poskytlo Vlastivedné múzeum v Galante a je skoro identický s predchádzajúcou expozíciou.

Slávnostné otvorenie 25.6.2009 za účasti predsedu NSK doc. Ing. Milana Belicu, PhD.:

Keď sa zlomí váhadlo na studni ...

Jarné úpravy domčeka :

Otváracie hodiny :